Aska kereke
A nemzeti lobogn a fels sv sfrnysrga szn, az als zld, a kzps fehr. Ebben a mezben egy tengerkk szn klls kerk lthat. A klls kerk Aska kirly jelvnye volt, aki a hres Maurja-dinasztibl szrmazott, s az uralkodsa alatt (i. e. 272-231) rte el a fnykort az indiai Maghada Birodalom.
Aska a legendk szerint kezdetben kegyetlenl uralkodott, mgnem egy csods esemny megtrtette. A kirly parancsra Samudra buddhista kereskedt forr vzzel telt stbe tettk, hogy lve megfzzk. A kereskednek azonban nem rtott a forr vz, st az st alatt a tz is kialudt, s sehogyan sem tudtk jraleszteni. A kirly, aki szemtanja volt az esemnynek, megdbbent a csodtl. A keresked ekor a buddhizmus erejrl kezdett el beszlni Asknak, aki nemcsak hogy elfogadta az j valls tanait, hanem egsz birodalmban ktelezv tette. A kirly 84 ezer darabra aprtatta Buddha ereklyit, sztkldte azokat orszgba, s elrendelte, hogy a szent ereklyk fl kupols pleteket (sztpkat) ptsenek. Aska blcs s er uralkodnak bizonyult.
A hinduk s a hinduizmus
A hinduizmus letforma, szemllet, erklcsi vilgkp, s nem egyszer valls. Az Indus vlgybe benyomul rja npek si vallsa klnbz istenek tiszteletbl s vltozatos ldozati szertartsokbl llt. Ezek szablyait, imdsgait, s nekei az rja papok, a brhmanok i. e. 1000 krl szent knyvekbe, a Vdkba foglaltk. E korai tanok szerint a vilg rkkval s vltozatlan. A ksbbi szent knyvekben a sok isten helyett mindinkbb egy fisten, Brahm kerlt eltrbe. Nagy hatalmt ngy feje, s ngy karja fejezi ki: mindegyik kezben a valls egy.egy jelvnyt tartja. A templomi festmnyeken gyakran lthat felesge is, Szaraszvat , a blcsessg istennje. A Brahmra vonatkoz mtoszok kialakulsval httrbe szorul a tbbi isten, s kialakul a brhmanizmus.
A np azonban nem feledkezett meg rgi isteneirl, melyek kzl kettnek, Visnu nak s Siva nak nagy tisztelete volt.
A fpapok megprbltak valami egysget ltrehozni a np ltal tisztelt istenek, s a sajt elkpzelsk szerinti fisten, Brhma kztt, gy megszletett az egy fejel, de hrom arccal brzolt Trimrti de ez nem nagyon terjedt el.
I. e. a 4. szzadban fellobbant a buddhizmus lngja. Buddha tanai, a tisztasg, trelem, s a knyrletessg hamar elterjedt az orszgban. Kialakult a jga, mely szerint az ember testi s szellemi sszpontostssal, elmlyedssel eljuthat a teljes megvilgosultg llapotba. Vglis ez a hinduizmus. Tantsa szerint az ember lelke nem hal meg, hanem alacsonyabb vagy magasabb ltformban szletik jj. Az ember vgclja, hogy lelke ebbl a krforgsbl egyre magasabbra kerlve felolddjon a vilgmindensgben. Az ide vezet utat az imdkozsnak, a aj cselekedteknek tekintik. A hinduizmus tantsa belenyugvsba, a rend elfogadsra nevelte a npet. Nagyban hozzjrult ahhoz, hogy a trsadalom kretei megmerevedtek, s ez csaknem napjainkig fennmaradt.
States and union territories
Main article: States and Territories of India
India is divided into twenty-eight states (which are further subdivided into districts), six Union Territories and the National Capital Territory of Delhi. States have their own elected government, whereas Union Territories are governed by an administrator appointed by the union government, though some have elected governments.
llamok:
- Andhra Pradesh
- Arunachal Pradesh
- Assam
- Bihar
- Chhattisgarh
- Goa
- Gujarat
- Haryana
- Himachal Pradesh
- Jammu and Kashmir
- Jharkhand
- Karnataka
- Kerala
- Madhya Pradesh
|
- Maharashtra
- Manipur
- Meghalaya
- Mizoram
- Nagaland
- Orissa
- Punjab
- Rajasthan
- Sikkim
- Tamil Nadu
- Tripura
- Uttaranchal
- Uttar Pradesh
- West Bengal
|
|
Union Territories:
- Andaman and Nicobar Islands
- Chandigarh
- Dadra and Nagar Haveli
- Daman and Diu
- Lakshadweep
- Pondicherry
National Capital Territory:
- Delhi
|