A repls
HADIREPLS AZ I. VILGHBORBAN
Az elsõ vilghbor sorn a levegõ is hadszntrr vlt. Nem ez volt az elsõ fegyveres konfliktus, amikor ez bekvetkezett, de az 1914 s 1918 kztti idõszakban a replõgpek ltvnyos fejlõdsnek indultak, s a lgi hadvisels is igen jelentõs mrtkben megvltozott.
1. A SRKNYBALLON
A ballonok tudatos katonai alkalmazsa a XVIII. szzad vgn kezdõdtt. A fõknt feldertsre s tzrsgi megfigyelsre hasznlt eszkz kezdetben gmb alak volt, de ez a szlben hnykoldott, nehezen volt hasznlhat. Hogy szlirnyban lehessen tartani, talaktottk, ezutn kapta a srknyballon nevet, de a kttt lghaj elnevezs is ismert volt. Majd' mindegyik hadviselõ fl alkalmazta a tbb szz kbmteres ballonokat, melyeket ltalban 200 - 1700 mteres magassgi hatrok kztt hasznltak. Fel- s leengedsket csrlõk segtsgvel hajtottk vgre, melyeket kzzel, vagy gõz-, benzin-, sõt az amerikai hadseregben elektromos motorral mûkdtettek. A megfigyelõk telefonsszekttetsben lltak a fldi szemlyzettel, mely szemmel tartotta a ballonokat, mert bizonyos esetekben a megfigyelõ nem vette szre, ha kigyulladt a burkolat felsõ rsze. A szemlyzet ilyenkor ejtõernyõk segtsgvel prblt meneklni. A srknyballonok ellen kezdetben a tzrsg srapnellvedkeit vetettk be, majd vadsz- ill. vadszbombz replõgpekkel tmadtk õket. A ksõbbiekben (pl. a msodik vilghborban) az alacsonyan tmad replõgpek ellen lggmbzrknt hasznltk fel a ballonokat.
2. KORMNYOZHAT LGHAJK
A kormnyozhat lghajkrl sokaknak jut eszbe Ferdinand von Zeppelin neve. A kivl nmet konstruktõr valban kiemelkedõt alkotott a lghajk tervezsben. Eltklten s nagy kitartssal vgezte munkjt, s minderre szksg is volt, mivel a rla elnevezett merev vzas Zeppelinek megptse s zemeltetse igen drga volt, ezrt kezdetben nem sok tmogatja akadt az tletnek. 1914-ben a hadsereg sem igazn tudta, mit lehet kezdeni egy lghajval, m mivel azok jval magasabbra tudtak emelkedni, mint brmelyik replõgp, rvidesen harctri alkalmazsukra is sor kerlt. A szikratvrval, elektromos bombakioldval, sok egyb ms mûszerrel rendelkezõ nmet lghajk tbb vllalkozst hajtottak vgre, nagy hattvolsguknak ksznhetõen Londont is tbbszr bombztk. Kevs krt okoztak ugyan, de jelentõs lõerõt s haditechnikai felszerelst ktttek le a htorszgban. Emellett feldertõ feladatokat is ellttak, mint pl. 1916-ban a skagerraki tengeri tkzet elõtt. Trfogatuk kezdetben 22 ezer, 1917-ben mr 68.500 kbmter volt, sszestett motorteljestmnyk 630 lerõrõl 2000 lerõre emelkedett. 1916 vgtõl a replõgpek "utolrtk" a Zeppelineket, a kvetkezõ vben ki is vontk õket a nyugati hadszntrrõl. Amennyiben nem gyulladtak ki, egszen komolynak tûnõ srlseket is elviseltek, volt olyan eset, hogy gylvedk tallt el egy lghajt, de az vissza tudott trni tmaszpontjra. A puska- s gppuskatûz mind a fldrõl, mind a replõgpekrõl kevs krt okozott, jval nagyobb veszlyt jelentettek az angolok kis grntjai, melyeket fellrõl dobtak a Zeppelinekre, vagy a gyjtlvedkek, melyeket vagy a replõk, vagy a szintn jelentõsen fejlõdõ lgvdelmi gyk lõttek rjuk. Vesztesgeket okozotak a kedvezõtlen idõjrsi krlmnyek, vagy nemritkn a navigcis tvedsek is. Zeppelin mellett ms cgek is ksztettek Nmetorszgban lghajkat, a legismertebb a Schtte-Lanz volt. A nmetek mellett a francik s a britek is hasznltak kormnyozhat lghajkat, m kevesebb sikerrel. Technolgijuk sem volt olyan fejlett, mint a nmetek (br nhny tervet sikerlt "megszereznik"), de a szksges klnleges nyersanyagok hinya, fõknt pedig az egyre hatkonyabb vl replõgpek megjelense mind amellett szlt, hogy inkbb ez utbbi eszkzt fejlesszk.
3. REPLÕGPEK
Az elsõ vilghbor alapvetõ vltozsokat eredmnyezett a hadireplõgpek alkalmazsban. Az ellensgeskedsek megkezdsekor gyakorlatilag egyik hadviselõ flnek sem volt semmilyen elkpzelse arra nzve, hogy miknt lehetne a replõgpet mint fegyvert felhasznlni. Ehhez kpest a hbor vgre a lgierõ nll fegyvernemm vlt, ezzel prhuzamosan pedig a technolgia is risit lpett elõre. Rendkvli mrtkben fejlõdtek a replõgpek, a motorok, a fedlzeti s bombafegyverek, a hradstechnika - s a lgvdelem is. Ezeket a tnyezõket sszevetve megllapthat az antant egyrtelmû flnye, mely elsõsorban a replõgp tgondolt alkalmazsnak tern, valamint a fegyvernemen belli specializci magas fokban mutatkozott meg, de az esetek tbbsgben a haditechnikban is a kzponti hatalmak elõtt jrtak. Az anyagcsatt nehezen br, a harcok vgn egyrtelmûen vdekezsre knyszertett Nmetorszg viszont a vadszreplõgpek fejlesztsben s alkalmazsban tudott kiemelkedõt nyjtani.
3.1. A kezdet
A fegyveres konfliktusokat gyors lefolysnak elkpzelõ, a villmhbors terveket ddelgetõ hadvezetsek a hbor elejn mg nem voltak felkszlve a replõgp tervszerû felhasznlsra, amit erõstett az a tny, hogy a technolgiai sznvonal s a hadiipar lehetõsgei sem tettk volna ezt lehetõv. Az elkpzelsek szerint a replõgp mint sporteszkz csak feldertõ feladatokat kpes elltni, s azt is korltozottan, hiszen nagyon krlmnyes a kapcsolattarts a fldi szemlyzettel. Ennek ellenre mr a hbor elejn keztek megmutatkozni a lehetõsgek, melyek a replõgpben rejlettek. A felderts, megfigyels hatkonysgt nvelendõ elkezdtek fnykpezõgpeket szerelni a gpekbe, s a jelzõpisztolyos, fnyjelzõs kapcsolattartst fokozatosan felvltotta a drtnlkli tvr. Az llandan tkletesedõ technolgia rvn a felderts a hbor vgig a replõgpek egyik legfontosabb feladata maradt, sõt specializldott is kzel- illetve tvolfeldertõi, valamint tzrsgi megfigyelõi munkakrkre. A piltk hamar rjttek arra, hogy a fldi csapatok kellõ vdelem hjn igencsak kiszolgltatottak egy fellrõl jvõ tmadssal szemben. Elsõknt a francia s angol gpek dobltak hegyes "nyilakat" a nmet menetoszlopokra, de mindkt tbor replõsei megprbltak grntokat, kis kzi bombcskkat is ledoblni. Az elsõ idõszakban a bombzs tern a kormnyozhat lghajk vitathatatlan flnyben voltak, de a replõgpek teljestmnymutati gyorsabb temben nvekedtek, s vrhat volt, hogy megelõzik a lghajkat. A feldertst vgzõ piltk az elsõ idõkben jobbra csak azrt vittek magukkal kzifegyvereket, hogyha az ellensges vonalak kztt knyszerlnek leszllsra, meg tudjk vdeni magukat. Ennek ellenre mr 1914. oktber 4-n megtrtnt az elsõ eredmnyes lgiharc: egy francia gp le tudott lõni egy nmet replõt. Gyors fejlõdsnek indult a fedlzeti fegyverek fejlesztse. Kezdetben a lgcsavarkr fl helyeztek el gppuskkat, majd puha lvedkek s acllemezzel megerõstett lgcsavarok alkalmazsa rvn lehetõv vlt, hogy a gppuskt a motor tengelyvel prhuzamosan helyezzk el, gy a pilta magval a replõgptesttel clozhatott. A vadszgpek feljõdsnek fontos llomsa volt, amikor a francik ezen tlett a hres Roland Garros replõgpnek elfogsa s tanulmnyozsa utn a nmetek tovbbfejlesztettk: a holland szrmazs Anthony Fokker 1915 nyarra megalkotta az n. szinkron gppuskt. Ezutn az egyre fejlettebb mûszaki s replsi mutatkkal rendelkezõ modellek versengse kerlt elõtrbe. A kezdeti idõszakra jellemzõ, hogy a lgi hadviselsben kialakulnak a fõbb alkalmazsi terletek, ltrejnnek az ezeknek megfelelõ, egyre specializltabb gpek, melyek egyre jobbak is lesznek. Az llhbor pedig egyre inbb megkveteli, hogy j harcszati elveket dolgozzanak ki.
3.2. Ksrlet a lgi flny megteremtsre
1916 tavaszn a verduni csata dntõ vltozst hozott a lgihbor menetben. A technolgiban is vezetõ francik ugyanis a harcszati alkalmazsok tern is nagy elõnyre tettek szert, melyet radsul a nmet hadvezets csak ksve ismert fel, s gy az antant risi elõny birtokba jutott. Verdunnl a francia lgierõ parancsnoka, Jean du Peuty a vadszgpeket nemcsak a feldertõk s bombzk biztostsa cljbl kldte a nmetek ellen, hanem azzal a cllal is, hogy teljesen semmistsk meg az ellenfl lgierejt. Ehhez meggondoltan tervezett bevetsekre, rajokba, majd szzadokba szervezett lgierõre volt szksg, mely ktelkekben tevkenykedik, megosztva a feladatokat: a bombzk mdszeresen leromboljk az ellensges llsokat s utnptlsi vonalakat, a vadszok megvdik a bombzkat, s megsemmistik az ellensges lgierõt. Br ezeket a clokat az antant nem tudta maradktalanul megvalstani, de szervezs s alkalmazs tern hatalmasat lpett elõre.
3.3. Anyagcsata
A replõket sem kerlte el az anyagcsata, mely rnyomta blyegt a szrazfldi hadviselsre is. Ebben is nagy antant-flny mutatkozott, mely nemcsak a lgireõ alkalmazsban s a gpek technolgijban mutatkozott meg, hanem a hadiipar megszervezsben s kapacitsnak nvelsben is. Az antanton bell is kiemelkedett Franciaorszg s Nagy-Britannia ezen a tren. A szvetsges Oroszorszg rendelkezett a hbor elejn a legnagyobb ltszm lgiflottval, de gazdasgi elmaradottsga miatt 1916-ra mr erõsen rszorult a (fõknt francia) segtsgre. A nmetek ksve ugyan, de reagltak: õk is tszerveztk a gyrtst, egyre jobb minõsgû gpeket lltottak elõ, de a termels volumenben mindinkbb lemaradtak. Megjelentek a tbbmotoros bombzk, melyek fokozatosan felvltottk a Zeppelineket, de az elsõ Anglia elleni tmadsokra mg nem kerlt sor, br a hres tiszt, a tervezõnek is nagyszerû Ernst Brandenburg szzados vezetsvel mr kezdtk sszevonni a gpeket a kvetkezõ vre tervezett akcikhoz. 1916 msodik felben a lgi hadviselsre az volt a jellemzõ, hogy a replõket egyre inkbb hadmûveleti clokra alkalmaztk. Sokkal inkbb sszehangoltk a lgierõ s a szrazfldi csapatok tevkenykedst. A gpeket tmegesen, ktelkekben vetettk be.
3.4. A vadszok fõszereplõk lesznek
1917-ben az antant replõgp-termelse majd' ktszerese volt a nmet hadiiparnak. Fõ cljuk a specilis feladatok elltsra alkalmas gpek tovbbi tkletestse volt. A nmetek kisebb rszben a nagy hattvolsg, jszakai bombzsra is alkalmas, tbbmotoros gpeket (pl. Gotha G. V) fejlesztettk, de zmmel a vdekezsre kellett helyeznik a hangslyt, gy egyre tbb s jobb vadszgpet lltottak elõ. Ebben az idõben jelnet meg tbbek kztt az elsõ vilghbor egyik legismertebb gpe, a hromfedelû Fokker Dr I. A nmet lgierõ is egyre szervezettebb lett, de mindezek ellenre a fldi harctevkenysg tmogatsa mr meghaladta erejt.

3.4.1. Az szok
A replõtisztek kezdetben fõknt sportreplõkbõl s olyan lovassgi tisztekbõl lltak, akik az llhbor miatt ttlensgre knyszerltek. A lgiharcot lovagias sszecsapsnak tekintettk, maximlis tisztelettel viseltetve az ellenfelek irnt. Sokszor elõfordult, hogy nem lõttek az olyan gpre, mely vdekezsre kptelen volt. Ez a szellem is hozzjrult ahhoz, hogy nagyon respektltk azokat a piltkat, akik lgigyõzelmet arattak. Ha valaki ebben elrte a bûvs 5-s szmot, szpiltnak szmtott. Utbb persze mr nem volt ilyen romantikus a a lgihbor: a ksret nlkli feldertõket, bombzkat ugyangy megsemmistettk a harcok ksõbbi szakaszban, mint a srlt, hazafel bukdcsol ellensges vadszt. gy a lgigyõzelmek szma gyorsan nõtt. Ennek ellenre elmondhat, hogy a legeredmnyesebb piltk mindenkppen a "repls nagymesterei" voltak, kzlk a legends Manfred von Richthofen volt a rekorder: 80 lgigyõzelmet jegyzett. A legtbb gyõzelmet jegyzett magyar pilta Kiss Jzsef (19) volt. Richthofenhez hasonlan õ is bevets kzben esett el. Az szok nvsort bngszve tallkozhatunk tbb olyan nvvel is, akik a msodik vilggsben is szerepet jtszottak, mint pl. a francia Edouard Corniglon-Molinier, aki 8 lgigyõzelmhez hozztett 4-et, a nmet Theo Osterkamp (32) pedig 6-ot. De felbukkan egy bizonyos Hermann Gring is, aki 22 gyõzelmet tudhatott magnak, de a ksõbbiekben mr nem piltaknt szerzett hrnevet magnak... (A hadviselõ felek 3-3 legeredmnyesebb piltjnak nvsora => itt olvashat.)
3.5. A lgierõ nll fegyvernem lesz
Az 1918-as v hozta a legnagyobb elõrelpst a replõerõk fejlõdsben: prilis elsejn megalakult a Royal Air Force (RAF), ezzel elsõknt Angliban nll fegyvernem lett a lgierõbõl. Ebben a sikeres lpsben dntõ rdemei voltak Hugh Trenchard vezrõrnagynak, akit a "RAF atyja" elnevezssel illettek ezutn, br õ maga ezt a "cmet" nagyon nem szerette...
A nmetek, miutn a vadszgpek alkalmazsval 1917-ben llegzetvtelhez jutottak, hatalmas fejlesztõprogramot terveztek, de ezt csak rszben sikerlt megvalstaniuk, gazdasguk ugyanis mr kptelen volt a nagyratrõ elkpzelsek kivitelezsre. A fegyversznet elõtti idõszakban mindkt fl nagytvolsg bombzsokat tervezett, a fedlzeti gppuskkkal jl vdett, ktelkben replõ bombzgpek ugyanis ebben az idõszakban nagy vesztesgeket okoztak az õket tmad vadszoknak. Berlin s New York elleni tmadsok szerepeltek az elkpzelsekben, br ez utbbinak az egyre nyomasztbb antant-flny miatt jval kevesebb realitsa volt. A fegyversznet alrsval aztn lezrult a lgihbork egyik elsõ, igen fontos fejezete.
3.6. Magyar replõk
A magyar replsnek nagy lendletet adott az elsõ vilghbor. Haznkban tbb gyr is mûkdtt, a legjobb gpeket az aszdi Lloyd-gyr ksztette. tvettk nmet modellek gyrtst is, illetve magyar mrnkk is kzremûkdtek nmet tpusok tervezsben. A magyar piltk sem maradtak el a tbbiek mgtt, s sokan kzlk nagy szerepet vllaltak a hazai repls ksõbbi fejlesztsben. Legeredmnyesebb piltnk, a mr emltett Kiss Jzsef mellet ide kvnkozik Grser Ferenc s Fejes Istvn neve is.
|