A tankok
TANKOK az elsõ vilghborban

Az elsõ vilghborban tbb haditechnikai eszkz, illetve annak alkalmazsa ment t forradalmi vltozson, mint pldul a replõgpek vagy a tengeralattjrk. A korszerû hadvisels egyik fegyvere, a harckocsi viszont ebben az idõben alakult ki s jelent meg a harctereken.
Elõzmnynek a kzpkori harci szekerek, az jabb idõk pnclozott jrmûvei (pl. a hadviselõ felek ltal a hbor kezdettõl alkalmazott pnclgpkocsik) s egy mezõgazdasgi gp, a lnctalpas Holt traktor tekinthetõ.
A harckocsi ltrejttt meghatrozta a hbor jellege. A megmerevedett, mlysgben tagolt, erõsen vdett vonalak elleni llhborban egy olyan eszkzre lett szksg, amely terepen is jl tud mozogni, fegyvereivel meg tudja vdeni nmagt, de a gyalogsgot is kpes tmogatni a vdelmi llsok lekzdsben.
Elsõknt a britek ismertk fel a pnclosok jelentõsgt. Az tletnek olyan tmogati akadtak, mint az admiralits elsõ lordja, Winston Churchill. (A pnclautk mellett zmmel a tengerszettõl tirnytott tisztek szolgltak.) A fejleszts nagy erõkkel indult meg, s 1916 janurjban bemutattk az elsõ mûkdõkpes harckocsit, a Big Willie-t. Ez kpezte az alapjt az elsõ vilghbor brit pnclosainak. A gyrts megindulsa teljes titokban zajlott, klnbzõ fedõneveket eszeltek ki, a Big Willie, msik nevn Mother, valamint az abbl kifejlesztett Mark I a hivatalos iratokban csak mint Water Carrier szerepelt. Mivel ennek rvidtse flrerthetõ lett volna, szletett meg a TANK fedõnv.
A jrmû egyre korszerûbb lett, a ksõbbi tpusokrl mr elmaradtak a kanyarodshoz szksges segdkerekek, s a korbban tbbfõs vezetõgrda s a motorhoz szksges gpszcsapat ltszma is fokozatosan cskkent. Egyre jobbak lettek a technikai mutatk is. A folyamatosan modernizld Mark-szribl legnagyobb szmban a Mark V tpust gyrtottk.
A britek folyamatos fejlesztseitõl fggetlenl a francik is elkezdtk harcjrmûveik gyrtst. A rombusz alak angol jrmûvektõl teljesen klnbzõ Schneider s St. Chamond tl robosztusnak bizonyult, s ezrt egy jval kisebb, m mozgkonyabb modellt is elõlltotak. A Renault ltal ksztett FT-17-est sokan a hbor legjobb tpusnak tartjk.
A nmetek ksõn ismertk fel az j fegyver jelentõsgt. Az ltaluk gyrtott A7V nem vlt be, s hadiiparuk is inkbb a replõgpek elõlltsra koncentrlt. Elõszeretettel vetettek be viszont zskmnyolt ellensges tankokat.
A technikai nehzsgek megoldsn tl fontos volt, hogy "meg kellett tanulni harcolni" az j fegyverrel. A britek 1917-re terveztk alkalmazst, de a Somme mentn kialakult patthelyzet miatt gy dntttek, hogy az addig elkszlt pldnyokat bevetik. Tbb tank elakadt, vagy mûszaki hiba miatt lellt, a kezelõk gyakorlatlanok voltak, a teljes ttrst nem sikerlt elrni. Mgis megmutatkoztak a harceszkz lehetõsgei, hiszen 4-5 km-es elõnyomulst tudtak vghezvinni komoly vesztesg nlkl, ami az llhbor idõszakban igen figyelemremltnak szmtott.
A pncloshadvisels egyre tkletesedett. Klasszikus plda a Cambrai mellett vvott csata, ahol nagy tmegben, egymssal s a gyalogsggal is egyttmûkdve, alapos elõkszts utn tmadtak a tankok, melyek felvonulst fskddel lepleztk, s replõgpek fedeztk õket. A "gyermekbetegsgek" ugyan itt is kitkztek, sokan mg jval a hbor utn is vitattk a tankok szksgessgt, de vezetõ katonai gondolkodk mr kvetkeztetni tudtak a jvõre. Kzlk kiemelkedett pl. az angol Fuller s Liddell Hart, a nmet Guderian, vagy a francia de Gaulle, akik a kt vilghbor kztti tanulmnyaikban rmutattak azokra a krdsekre, amelyek meghatrozv vltak a msodik vilggs pnclos hadviselsben s a fegyvernem trtnetben is.
|