Kuba
A spanyol kolnik kialakulsa
Kolumbusz Kristf 1492-ben szlt partra a szigeten. Ekkor az avarakok ltek itt, akik az akkori idben igen elterjedt etnikai csoportja volt az egsz karibi trsgnek. Amikor a nagy felfedez partra szlt, mintegy 100 000 lehetett az slakos tainok s ciboneyiek szma. A tainok fldmvelk voltak, mg a ciboney trzsek vadsz-gyjtget letmdot folytattak.
Maga a Kuba sz is taino nyelven van, cubanacan kzponti helyet jelent.
Sebastian de Ocampo 1509-1511 kztt teljesen feltrkpezte, majd 1512-ben Diego Velzquez de Cullar felfedezte s meghdtotta a szigetet. Ezutn kezdtek teljesen berendezkedni s egyms utn pltek fel az els teleplsek. Az els Nuestra Asuncion de Baracoa volt 1511-ben, majd ezutn a fontosabb vrosok jttek, mint Santiago de Cuba, Bayamt, Puerto Principe s Habana.
A vrosok elnevezsben szentek nevei szerepelnek. Ez is tkrzi a spanyol hdtk hozzllst a hittrtshez, az slakosok leigzsnak keresztny knts mg bjtatsnak szndkt.
Megjelentek a hittrtk, velk egytt az inkvizci is. Megkezddtt az slakosok kirtsa. De az inkvizci mellett megjelentek az eurpai jrvnyok is, melyek szintn tizedeltk soraikat. Mivel az slakosok szma pr ezerre cskkent le, 1520 utn megkezddtt az afrikai rabszolgk behajzsa.
A spanyol gyarmat
A spanyol hdtk fokozatosan berendezkedtek a szigeten. Megindult s hamar fellendlt a kereskedelem, azon bell is a rabszolgakereskedelem. A hajk gazdag zskmnya a kalzok egsz armadjt vonzotta oda. Minden hajt megtmadtak, amit nem vdtek hadihajkkal. A kalzoknak kedvezett az is, hogy a nagyhatalmak egyms ellen vetlkedtek. Br virgzott a kereskedelem, mellette virgzott a csempszet, a rabolt holmik feketekereskedelme is. Ebbe az is belejtszott, hogy az anyaorszgok ltalban kereskedelmi monopliumokat s slyos adkat vezettek be. Az amerikai polgrhbor is gy indult el. Sorozatosak voltak a rabszolgafelkelsek is, ezrt ksbb bevezettk azt a szokst, hogy etnikailag s nyelvileg klnbz csoportokat hoztak ltre, cskkentve a lzads eslyt.
A virgz kereskedelem hatsra a sziget jelentsen fejldtt, a XVIII. szzad kzepre Havanna a trsg egyik legjelentsebb vrosv fejldtt.
A spanyol-angol hbor
A gyarmatokrt megindult a nagy birodalmak kzt a hbor. Az els nagyobb sszecsapst 1588-ban a spanyolok angliai hadjrata hozta el, s br a spanyol flottt, az Armadt legyzhetetlennek hittk, Anglia partjainl megsemmislt. Ekkor indult el az angol vilgbirodalom trhdtsa, sorra szerezte meg a gyarmatait, vgl Kubba is elrt. 1762-ben az angol flotta meghdtotta a sziget fvrost s kereskedelmi kzpontjt, Havannt.
A sziget azonban megmaradt spanyol gyarmatnak, szkhelyt Santiagba helyeztk t. Egy vvel ksbb francia-angol-spanyol trgyalsok s bkektsek jttek ltre, aminek rtelmben a spanyolok visszakaptk Havannt, cserbe lemondtak Floridrl.
A fggetlensgi trekvsek
Az els nagyobb fggetlensgi harc az Amerikai Egyeslt llamok ltrejtthez vezetett 1783-ban. Ez kezdett tterjedni a trsg ms llamaiba is, pldul Haitire, a francia gyarmatra.
1791-ben sok francia knytelen volt Kubba meneklni. k honostottk meg a kvltetvnyeket. Az ltetvnyek szma jelentsen gyarapodott, a mezgazdasgi export is jelentsen nvekedett. Emiatt mind tbb rabszolgt hoztak be a szigetre.
A XIX. szzad elejre egyre inkbb visszhangot kaptak a fggetlensgi mozgalmak trekvsei. Kezdetben sok irnyelvet fogalmaztak meg, attl fggen, ki milyen trsadalmi krnyezetben lt.
Mivel az USA tmogatta Eurpval szemben a rabszolgasgot, sokan az Unihoz szerettek volna csatlakozni. A np a teljes fggetlensg fel igyekezett, de mozgalmaikat mind levertk, vezetiket kivgeztk. Volt egy harmadik csoport is, akik egy vatosabb reform mellett korteskedtek.
A szzad nagyon nyugtalan idket hozott, hiszen kls tmadsok s a sorozatos rabszolgafelkelsek idrl-idre vres megtorlsokat hoztak el. Az els igazn jelents felkelst Carlos Manuel de Cspedes indtotta el 1868-ban. A tzves hbor igen vres volt, rengeteg ltetvnyt puszttottak el. A trekvs a felkelk bels nzeteltrsei miatt bukott el. Vgl a spanyolok gyzelmvel s feltteleivel 1878-ban vget rt a tbb, mint 250 000 ldozatot kvetel felkels.
Ekkor tnt fel Jos Mart. Br szmzetsben lt, sokat tett hazjert. Sikerlt elrnie, hogy 1886-ban Kubban eltrljk a rabszolgasgot. Ez persze a kubai gazdasg sszeomlshoz is vezetett. A rabszolgk hinyban nem tudtak versenykpes ron termelni, radsul az amerikai befolys, az amerikai tke ereje fojtogatta ket. Az amerikai tksek kezben sszpontosultak az ltetvnyek, a cukor- s a dohnyipar is. A helyzet elindtotta a msodik fggetlensgi hbort.
1895-ben trt ki a msodik fggetlensgi hbor, amelyben meghalt a kubai szabadsg pldakpnek vlasztott Jos Mart is. A harcok tovbb folytak, hrom v mlva azonban az USA is beavatkozott. A havannai kiktben felrobbant az amerikai Maine csatahaj. Br a robbans a spanyolok szerint a haj lszerraktrban keletkezett, az amerikai kormnyzat hadat zent Spanyolorszgnak. Spanyolorszg elvesztette Kubt, de a kubai fggetlensg sem jtt mg el teljesen.
A sziget 1899-ben hivatalosan is az USA tulajdona lett. Az amerikai vezets jogot formlt a szigetre, klnfle rendeleteket, szablyokat hoztak befolysuk megrzshez. Sorra nyltak meg az amerikai tmaszpontok. gy a szigeten tovbb folytak a felkelsek, amelyek ellen az USA is egyre ersebben lpett fel. Csak 1912-ben rtk al a fggetlensgi nyilatkozatot, de egyben olyan cikkelyeket is beptettek, ami az USA teljes beleszlst garantlta. Az els kubai elnk Toms Estrada Palma lett.
A munkstancsok ltrejtte
A XX. szzad elejre Kuba teljesen kimerlt a harcok miatt, amelyekben kzel 400 000 ember halt meg. A gazdasg romokban hevert, a szocilis problmk pedig llandan a felsznen tartottk a felkelsek lehetsgt. Az amerikai kormnyzat a fejlds lehetsgt teremtette meg azzal, hogy tmogatta az amerikai befektetseket. De ez csak az amerikai tkseknek hozott jabb nyeresget. De nemcsak pnzt, hanem politikai befolyst is. Br volt hivatalos kormnyzja a szigetnek, a hatalmat a gazdag zleti krk birtokoltk. Kmletlenl lptek fel a rabszolgk ellen, akiket ezrvel mszroltak le. Az amerikai katonkat is bevetettk a lzadk sakkban tartsra.
Az amerikai tke tovbb gyarapodott, amikor az USA-ban bevezettk az alkoholtilalmat. Ekkor pltek ki a szerencsejtkok hlzatai, amelyek ezek mellett a prostitcit, az alkoholrustst s a szllodaipart is irnytottk. Kuba gazdasga virgzott, de ebbl Kuba nem profitlt sokat.
1925-ben Gerardo Machado Morales tbornok vette t a hatalmat, aki kmletlenl ldzte a lzadkat s elfojtotta a szakszervezeti megmozdulsokat.
1933-ban Fulgencio Batista katonai puccsal maghoz ragadta a hatalmat, aki rgtn feloszlatta a munksok jogi helyzetn javtani kvn ideiglenes kormnyt s visszalltotta az amerikabart kormnyzst. Ezidben jttek ltre a kommunista csoportok, akik a munksok jobb helyzetn prbltak javtani.
1939-ben a szakszervezetek Havannban tallkoztak, ami arra knyszertette Batistt, hogy mdostson az alkotmnyon. Ebbe bekerlt a "minden ember egyenl" elve, bevezettk a nyolc rs munkaidt. Ezzel Batista megnyert tbb kommunista vezett, szervezetet. 1940-ben meg is nyerte a vlasztsokat, de vlasztottja 1944-ben vesztett, s az ezutn hatalomra kerl Ramon Grau s Carlos Pro Socarrs tevkenysgt a tehetlensg, a korrupci s a szakszervezetek ellen elkvetett gaztettek jellemeztk. Jelentsen nttek az amerikai gengszterek s bnzi csoportok befolysai.
1952-ben egy jabb llamcsnyt kvettek el, ami ismt Batistt jutatta hatalomra. Az USA kt ht mlva elismerte ezt a kormnyt s tmogatst is adott. Batista rgtn mdostotta az alkotmnyt, korltozta az emberi szabadsgjogokat. A hadseregbe sajt hveit helyezte. Ennek hatsra egyre gyakrabban rendeztek felkelseket. Ismt forradalmi hangulat bontakozott ki, megalakult egy kis forradalmi csoport. Vezetjk Fidel Castro lett.
Egy jabb forradalom
A forradalmi tancs megalakulsa utn azonnal szervezkedni kezdtek. 1953-ban alig 120 fegyveres tmadst indtott a Moncada-laktanya ellen. Ekkor Castrt 15 vre tltk el, de 1955-ben amnesztival szabadult. Ezutn Mexikba ment, ahol maga kr gyjttte a forradalom hveit s elkezdte szervezni a szabadsgharc folytatst. Ezutn csatlakozott hozzjuk az argentin, harcedzett Ernesto Che Guevara. 1956-ban mikzben a szigeten folyt a gerilla tevkenysg, Fidel 80 katonjval behajzott Kubba. A lzads elbukott, de Fidelnek sikerlt elmeneklnie, gy 1957-1959 kztt jjszervezte a gerillacsapatokat. 1957-ben nagy mennyisgben zskmnyoltak fegyvereket a La Plata-laktanya elleni sikeres akciban. Ebben az vben azonban egy msik fontos esemny is trtnt. Az amerikai New York Times jgrja riportot ksztett Fidel Castrval, amely jelents npszersget hozott. Orszgszerte mltattk s elismertk az emberek, de mr nemcsak a szegnyek, hanem a katonk is. Batista knytelen volt egyre nagyobb ert bevetni a lzadk ellen. A lgier bombzi is a gerillkat kerestk. 1959-re mr az egsz orszg a forradalom mell llt, Batista knytelen volt a Dominikai Kztrsasgba meneklni.
Fidel Castrt kineveztk miniszterelnknek. 1959-ben megkezddtek az llamostsok. Elszr az 1000 holdnl nagyobb birtokokat. Ezek mind az amerikai United Fruit Company tulajdonban voltak. Gazdlkodk ezrei vndoroltak ki Floridba.
Kzben az USA kormnya a CIA segtsgvel az ellenforradalmi csoportokat kezdtk el tmogatni. Clul tztk ki, hogy megdntik Castro hatalmt rendszervel egytt. Az USA kormnya egyre szigorbb gazdasgi blokd al vetette az orszgot, az orszg pedig ennek hatsra egyre kzelebb kerlt a Szovjetunihoz. Az amerikaiak tmogatsval elindtott utols nagyobb invzis ksrlet 1961-ben a Diszn-blben volt. Ekkor az amerikai bombzk ksretben a kubai ellenlls 1400 hve prblt partraszllni, de a Npi Milicia sztverte ket. A fogsgba esett tmadkat az amerikai kormnyzat lelmiszerekkel s gygyszerekkel vltotta ki. Castro ezutn jelentette be a kubai forradalom szocialista irnyzatt.
A kommunista Kuba
Az USA egyre inkbb kezdte elszigetelni az orszgot s gazdasgilag meggyengteni, amivel engedmnyeket tudott volna kicsikarni tle. De ez a politika nem vlt be, mivel egyre inkbb a Szovjetuni fel hajtotta a kubai vezetst. 1961. mjus 1-jn mondta el Castro a szocialista berendezkeds kezdett, 1962-ben kitrt a Kubai Raktavlsg. Amerikai kmreplgpek felfedeztek szovjet raktakilvllsokat, amelyek atomraktkat fogadtak volna. Ebben a feszlt helyzetben a kt nagyhatalom trgyalsokat kezdett, mivel a III. vilghbor fenyeget rme volt mindenki eltt. Egy esetleges atomhbor taln az emberisg ltt is veszlybe sodorta volna. John Fitzgerald Kennedy s a szovjet prtftitkr, Hruscsov vgl klcsns engedmnyeket tve egymsnak, megegyeztek a raktk leszerelsrl.
Kuba ksbb llamostotta a kisebb fldeket is, betiltotta a magnkereskedelmet. De idvel ez zskutcnak bizonyult s laztottak az intzkedseken. Legszembetnbb nyits a turizmusban kvetkezett be. Br a Szovjetuni egyre nagyobb seglyeket kldtt, de a hideghbor vgeztvel ezek kezdtek elmaradni. A kubai gazdasg a csd szlre rkezett, ezt a mind nagyobb szm meneklt is bizonytja. gy indult Kuba a XXI. szzadnak.
|