World-History
.::Men::.
 
.::Bejelentkezs::.
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
.::Ltogatk::.
Induls: 2005-12-04
 
.::A II. Vilghbor::.
 
.::A 3 testvrhaj::.
 
.::Keress::.

Google

 
.::Sztr::.

 
.::Boldog nvnapot::.
 
.::Ajnlatunk::.
E heti ajnlatunk:

//fishing.gportal.hu
<>
//balatonihorgaszat.gportal.hu

//world-money.gportal.hu
 
.::Teszt::.

Itt megoldhattok mindenfle teszteket, heti frisstssel.

A harmadik tesztet mr megfejtettk, itt a negyedik!:

Megadunk 8 szt!:

1. Szemirmisz fggkertje

2. Az Alexandriai vilgttorony

3. Az olimpiai Zeusz szobor

4. Kheopsz fra piramisa

5. Artemisz temploma Ephesszoszban

6. A pisai ferdetorony

7. Mauszlosz sremlke Halikarnasszoszban

8. A rhodoszi kolosszus

Melyik a kakukktojs s mirt?

 

A megoldst kldjtek el E-mailbe a kvetkez cmre, s mi rtkelni fogjuk max. 1 hten bell.

world-history@freemail.hu

Jutalamtok a helyes vlaszrt: A hnap ltogatja cmet kapjtok meg rte, mely az oldalon egsz hnapban fel lesz tntetve!

Zsombor, Pter

UI.: Ha jl krlnztek az oldalon, akkor minden krdsre megtalljtok a vlaszt.

 
Orszgok trtnelme
Orszgok trtnelme : Ausztrlia

Ausztrlia


Trtnelem

slakosok

Az angolszsz gyarmatostk eltt a kontinensen csak bennszlttek ltek. Sorsuk szmos rokon vonst mutat az szak-amerikai indin npek golgotjval. A 18. szzadig e szinte teljesen lakatlan fldrsz Terra Australis Incognita-knt lt az eurpaiak gondolkodsban; egy kontinens ismeretlen hatrokkal. A kor trkpszei Dli Fldnek hvtk. Ausztrlit ekkor mr mintegy 40 000 ve laktk a bennszlttek. Az slakosok a feltevsek szerint Dlkelet-zsibl, a mai Indonz-szigetek fell rkeztek. A legjabb antropolgiai kutatsok szerint Ausztrliban vvtk az els csatt a Fldn, mint ahogy gondolatait is itt rgztette elszr az ember.

A bennszlttek kultrjnak minden rsze a nomd letmdrl tanuskodik. A mtoszok szerint seik ris kenguruk voltak (vagy kgyk, emuk), akik dalaikkal alkottk meg a tjat, adtak letet a nvnyeknek, llatoknak, embereknek. A teremts utn eggy vltak a Flddel (totemek tisztelete innen ered). A bumerngot kb. 10 000 vvel ezeltt talltk fel az slakosok, s csak nhny kzps sivatagos terleten hasznlta nhny trzs kisebb llatok elejtsre.

Ausztrlia felfedezse, gyarmatosts

A 15. szzadban a knai Cseng-Ho admirlis tbb felfedez utazst tett az Indiai-cenon, de csak a szomliai Mogadishuig jutott el. A knaiakat a portuglok s a spanyolok kvettk, amikor a 16. szzadban valsznleg elrtk Ausztrlia szaki partjait.

1602-ben megalaptottk a Holland Kelet-Indiai Trsasgot s kereskedelmi llomsokat alaktottak ki.

A holland Willem Jansz volt az els eurpai, aki partra szllt a szigeten, 1606-ban. A fldrszt j-Hollandinak neveztk el.

1607-ben a spanyol Luis Vaez de Torres hajzott vgig elszr a ksbb rla elnevezett szoroson, mely j-Guinet s a York-fokot kttte ssze.

1642-ben a holland Abel Tasman elrte a mai Tasmnit, felfedezte j- Zlandot.

A 17. szzad folyamn a hollandok feltrkpeztk az ltaluk j- Hollandinak nevezett Nyugat- s szak-Ausztrlia partvonalt, de letelepedsi szndkot nem mutattak.

1770-ben James Cook vgighajzott s feltrkpezte a keleti partvonalat, melyet j-Dl-Wales-nek (New South Wales) nevezett s felsge III. Gyrgy kirly utastsra brit fennhatsg al vonta azt 1770. augusztus 22-n.

Az amerikai fggetlensgi hborban az angolok elvesztettk jvilgi gyarmataikat. Minthogy ezrt fegyenctelepek nlkl maradtak, figyelmk Ausztrlia fel fordult. 1788-ban Arthur Phillip kapitny 11 hajbl ll flottja 1788. janur 18-20-a kztt rkezett a mai Sydney dli klvrosai, a nemzetkzi repltr s kereskedelmi kikt krnykn tallhat Botany-blbe, mintegy 1350 emberrel, katonkkal, fegyencekkel s hivatalnokokkal a fedlzeten. Hamarosan rtalltak azonban a jval vdettebb s letelepedsre alkalmasabb Port Jackson blre, a mai Sydney Harbour-ra, amely a mai vilgvros alaptsnak is tekinthet. A els fehr telepls a brit belgyminiszter tiszteletre Sydney Cove-nak nevezett vrosnegyed a vilghr Operahz pletnek helyn 1788. janur 26-n (Ausztrlia nap) az Egyeslt Kirlysg fegyencgyarmataknt alapttatott.

A msodik flotta, melyet gyakran a "hall flottjaknt" is emlegettek (278 eltlt vesztette lett a hnapokig tart t sorn az els flotta 48 hallos ldozatval szemben s a tllk is komoly betegen szlltak partra) rkezse 1790-ben letment elltmnnyal megrakva rkezett. Habr az els civil telepesek mr 1793-ban megrkeztek, 1823-ig j-Dl-Wales fegyenctelepknt mkdtt, fknt fegyencek, katonk, matrzok s azok csaldjai ltal npestve be a kolnit.

Hamarosan megjelentek a bordlyok, a Benglibl importlt rum s az els gyilkossgokat is elkvettk. A rendteremtsre London 1805-ben a vaskez William Bligh-t kldte a gyarmatra. 1808-ban a gyarmat fellzadt ellene. Utdja, Lachlan Mecquarie ltal vgrehajtott reformok a szabad telepedk szmra is vonzv tette Ausztrlit. Hzakat, kzmveket ptettek s megnylt az els bank is; Sydney tz v alatt vross lett.

1813-ban kelt t egy expedci a Kk-hegysgen (a Nagy-Vzvlaszt-hegysg) s pillantotta meg a mgtte elterl sivatagot.

1817-ben elfogadtk Matthew Flinders javaslatt, hogy a fldrszt j- Hollandia helyett Ausztrlinak nevezzk.

/A bennszlttek fegyveres ellenllsa rendszerint lemszrlsukkal vgzdtt. 1856-ban szletett az els trvny a victoriai bennszlttek vdelmre, de ekkor mr csak 50 000 slakos lt a kontinensen./

Van Diemen’s Land, a mai Tasmnia els teleplse 1803-ban jtt ltre s 1825-tl nll kolniaknt mkdtt. Az Egyeslt Kirlysg 1829-ben jelentette be ignyt s fennhatsgt Nyugat-Ausztrlia irnt, majd j-Dl-Wales tartomnytl levlasztva 1836-ban Dl-Ausztrlia, 1851-ben Viktria, 1859-ben Queensland s 1863-ban a fggetlen s szabad (azaz nem fegyenctelep) Dl-Ausztrlia tartomnyaknt az szaki Terlet tartomnyt hvta letre. Viktria s Nyugat-Ausztrlia szintn szabad tartomnyknt alapttatott, ksbb azonban befogadott fegyenceket, akiket az anyaorszg egszen 1864-ig deportlt a kontinensre. Ugyan a fldrsz nagy rsze sokig felfedezetlen maradt 1826-ban vagy 29-ben (? - tbc) Nagy-Britannia bejelentette egyeduralmt.

A brit korona 1823-as trvnyvel (New-South-Wales Act) letre hvta a Legfelsbb Brsgot s a Trvnykezsi Tancsot - gyakorlatilag felels parlamentet. Ezen lpsekkel kvnta a korona bevezetni az angol polgri trvnykezst s rendet. Fldkrdsekkel azonban egszen az 1830-as vekig nem foglalkoztak. Eleinte a felfedezk s benszlttek kapcsolata bks volt, alapveten lelem, vz, szerszmok, ruhk s egyb termkek cserekereskedelmben merlt ki. Ez a viszony azonban hamarosan romlani kezdett, amint az slakosok reszmltek, hogy a fld s annak kincsei - amely a meglhetsket biztostotta - veszlybe kerlt. Konfliktusokkal tzdelt vtizedek utn 1835-ben szletett kt megllapods a gyarmatostok s az Aboriginal Kulin trzs kztt 600 ezer hold „megvsrlsrl” Melbourne krnykn. Ez s ehhez hasonl gyletek hatsra Sir Richard Bourke, j-Dl-Wales kormnyzja nyilatkozatban jelentette ki, hogy a brit korona kpviselinek rkezse eltt Ausztrlia fldje senkinek tulajdont nem kpezte. A krds ezen irny megkzeltse egszen 1992-ig, a Mabo-gy esetig gyakorlatban volt.

Az iparosods kezdetei, az aranylz

1851-ben Melbourne kzelben aranyat talltak, pr hnappal ksbb pedig Victoriban, j-Dl Wales-ben s a Nagy-Vzvlaszt-hegysgben. Kitrt az aranylz.

Az aranyat keresk falvakat hoztak ltre a kontinens belsejben, a Darling s a Murray-foly mentn. Melbourne-bl nagyvrost teremtett az arany, szllodkkal, sznhzzal, bankokkal s kzvilgtssal.

Tbb helyen talltak ezstt, rezet, cinket, melynek ipari mrtk bnyszata a gazdasg forrsa lett.

1854-ben a ballarati bnyszok ltrehoztak egy Reformligt, hogy tiltakozzanak a bnyszati ad mrtke, s a beszeds embertelensge miatt. Gtat ptettek, s fegyverrel vdtk magukat. 30 bnysz s 5 katona esett el a flrs tkzetben, mely vgl is felgyorstotta a reformokat.

Az Eureka-gtnl lezajlott csata fontos epizdja lett az ausztrl trtnelemnek s folklrnak, mely nagyra tartja a bajtrsiassgot s a termszeti erkkel dacol frfiassgot.

Tvrllomsokat lltottak fel, melyek - Szingapron t - kapcsolatban lltak Londonnal. A kzponti tvrlloms, a Telegraph Station Ausztrlia kzepn plt s lett egy vros, Alice Spring magja.

Az arany banditkat is szlt, kztk a legends Ned Kelly-t, aki az ausztrl folklr kzponti figurja lett. 1868-tl Anglia mr nem deportlt eltlteket Ausztrliba, a kontinens t gyarmata egyre inkbb szabad orszgknt kezdte lett lni.

nllsga

1901-ben Ausztrlia, mint szabad llamok szvetsge, a Brit Nemzetkzssg tagja lett. m a szabadsgot a "Fehr Ausztrliban" hvk gondoltk csak termszetesnek: a faji megklnbztets trvny ltal vdett politika lett, amikor 1901-ben az zsiaiak bevndorlst lehetetlenn tv trvny megszletett.

Queensland-ban olajat talltak, tovbb hatalmas vasrc s bauxit, n, urn, kvarc s kszn lelhelyeket fedeztek fel; Dl-Ausztrliban a vilg legnagyobb oplmezjre bukkantak.

tmenetileg Melbourne lett a fvros, de hogy vget vessenek a Sydney-vel val rivalizlsnak, az llam megvsrolta a leend Ausztrliai fvrosi terletet, s Walter Burley Griffin amerikai ptszt megbzta Canberra felptsvel.

1914-ben Nagy-Britannival egytt Ausztrlia is hadat zent Nmetorszgnak. A nemzet a tzkeresztsgen a trkorszgi Gallipolinl esett t. Gallipolibl nemzeti legenda lett, Peter Weir a legnagyobb ausztrl filmrendez szentelt is ennek egy filmet.

1927-ben a parlament els zben lsezett az j fvrosban, Canberrban.

1941-ben Ausztrlia hadat zent Japnnak, amely a kontinens elfoglalsra kszlt s Darwint bombzta is. A hbor utn a gazdasg virgzsnak indult.

A kormny sztnzte az eurpai beteleplst, rkeztek nmetek, olaszok, grgk, lengyelek, szerbek, horvtok. Ausztrlia tejjel-mzzel foly tgas Knannak tnt: vgl 5 milli eurpai telepedett le. 1965-ben eltrltk a faji trvnyeket. 1967-ben a npszavazson a lakosok 90%-a egyetrtett azzal, hogy bennszlttek llampolgri jogokat kapjanak.

1973-ban Nagy-Britannia belpett az Eurpai Kzssgbe, Japn lett a f gazdasgi partnere s ma a bevndorlk fele is zsibl jn, de nyugati tpus orszg maradt.

Politika

Ausztrlia 1901 ta szvetsgi llam. Minden tagllamnak sajt kormnya van, a kzponti kormny szkhelye Canberra. Ktprtrendszer van.

 
A finn-szovjet hbor
 
Az I. Vilghbor
 
Ezen a napon...

Karbantarts miatt nem zemel! 

 
.::Szavazs::.
Lezrt szavazsok
 
rkutats
 
.::Id::.
 
.::Htrkp::.

Kis Htrkp

Kis Htrkp Magyarorszgrl
 
.::Linkek::.
 
rpd-hzi kirlyok
 
Legyen ez a kezdlapod!
Bellts Kezdlapnak!
 
We Site
World-History: A legjobb Vilg s Hadtrtnelemmel foglalkoz oldal!
 
Utols frissts

Utols frissts:

2006.12.31/12:34

 
Az iraki hbor
 
.::Hajzs::.
 
A Nagy Trtnelmi Korszakok
 
Mitolgia
 
Vallsok
 
GPS Geolda
 
Sztr
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG